Terhességi cukorbetegség

A cukorbetegség egy nagyon komoly, autoimmun betegség. Három típusát különböztetjük meg:

  • 1-es típusú cukorbetegség (általában gyerekeknél, fiataloknál diagnosztizálják, nem a rossz táplálkozási szokások okozzák),
  • 2-es típusú cukorbetegség (a túl cukros, szénhidrát dús étkezés és az egészségtelen életmód következménye)
  • valamint a terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz).kismama terhességi cukorbetegség előtt

Minden gondozott terhesség alatt kötelező a terheléses vércukorszint vizsgálat, melyet a magzat 24-28 hetes korában végeznek el – erre vonatkozik a terhességi cukorbetegség szénhidrát táblázat. A vizsgálat éhgyomros vérvétellel kezdődik, amely után a kismamának 75 gramm szőlőcukrot kell vízzel elkeverve elfogyasztania (lehet hozzá vinni citromot). Ezután nyugodtan kell ülve kivárni a két órát, amikoris újabb vérvétel következik. Ha ennek eredménye 7,8 mmol/l fölött van, akkor egyenesen a diabetológiára küldik az anyukát. Itt további vizsgálatok után – a helyzet súlyosságától függően – diétás előírást, vagy akár inzulinpótlást is kaphat a várandós nő. Ez nagyon fontos vizsgálat, hiszen a nem megfelelő vércukorszint kockázatot jelenthet az anyára és a gyermekre is. Sosem szabad félvállról venni! A diétás ajánlásokat a lehető legpontosabban érdemes betartani, hiszen a nem kezelt terhességi diabétesz a babáknál túl nagy súlyt, koraszülést és későbbi cukorbetegségre való hajlamot okozhat.

Az anyára is veszélyes lehet az állandóan magas vércukorszint, ezért minden esetben diétázni kell. Általában ebben az esetben úgynevezett mennyiségi diétát írnak elő a dietetikusok. Ez annyit jelent, hogy meghatározott időben, pontosan meghatározott mennyiségű szénhidráttartalmú ételt lehet elfogyasztani. Ennek érdekében érdemes egy dietetikust felkeresni, aki teljesen személyre szabottan állít össze ételcsoportokat minden kismamának, hogy megkönnyítse a babavárás alatti helyes táplálkozást.